PNH Tedavisi

PNH tanısı konan hastalarda hastalığın morbidite ve mortalitesinden sorumlu klinik bulgulardan herhangi birinin varlığı tedavi endikasyonu olarak kabul edilmelidir. Günümüzde kür sağlayabilecek tek tedavi yöntemi allojeneik kök hücre naklidir. Ancak nakil ile ilişkili morbidite ve mortalite oranlarına bakıldığında gerçekten seçilmiş vakalarda yapılmasında fayda vardır. Günümüzde mortalite ve morbidite üzerine etkili tek tedavi ise anti C5 monoklonal antikoru olan eculizumab tedavisidir.

Haftada bir 600mg 4 haftalık tedavi sonrası 5. Hafta 900mg, ardından 14günde bir 900mg dozunda uygulanan eculizumab tedavisine başlamadan önce mutlaka hastanın meningokok, pnömokok ve influenza aşılarını yaptırması gerekmektedir.

 

 

İNDÜKSİYON DÖNEMİ

İDAME DÖNEMİ

Hafta

1

2

3

4

5

6

7

8

14±2 günde bir

 

Eculizumab Dozu
(mg)

 

600

 

600

 

600

 

600

 

900

 

-

 

900

 

-

 

900


Eculizumab tedavisinin hemoglobin, LDH düzeylerinde düzelmeyi sağladığı, transfüzyon ihtiyacında azalmaya yol açtığı, hayat kalitesinde artış sağladığı gösterilmiştir. Yine eculizumab kullanımının trombotik olayları %92 oranında azalttığı gösterilmiştir. Hemolizin kontrol altında tutulmasının uzun dönem etkilerinden biri de doğal olarak tromboz ve pulmoner hipertansiyon oranlarının azalması ve mortalite oranlarının düşmesidir.

Yasal Uyarı: Bu site herhangi bir ticari kaygı taşımamaktadır. Tüm içerik bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, doğrudan sağlık hizmeti vermemektedir. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçi ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.