PNH Tanısı

PNH tanısında altın standart akım sitometri ile granülositler ve eritrositler yüzeyinde eksik olan proteinlerin gösterilmesidir. Bacterium aeromonas tarafından salınan bir toksin olan pro-aerolizin GPI çıpa proteinlerine karşı yüksek afiniteye sahiptir. Bu bilgiden yola çıkılarak geliştirilmiş olan floresan işaretli aerolizin (FLAER) ile yapılan akım sitometrik analiz daha hassastır.

...

PNH' ın gözden kaçması olası olan ancak inkar edilmesi mümkün olmayan bir hastalık olduğu bilinmelidir. Özellikle Coombs negatif hemolitik anemisi olan hastalarda, Hemoglobinüri tespit edilen kişilerde, aplastik anemi tanısı olan hastalarda, MDS refrakter anemi tanısı konan hastalarda, açıklanamayan sitopeniler varlığında ve açıklanamayan veya atipik tromboz durumlarında PNH akla gelip akım sitometri için örnek alınmalıdır.

REFERANSLAR

1.Borowitz MJ et al. Cytometry B Clin Cytom 2010; 78B: 211–230.
2.Bessler M, Hiken J. Hematology Am Soc Hematol Educ Program 2008; 104–110.
3.Hill A et al. Blood 2013; 121: 4985–4996.

Yasal Uyarı: Bu site herhangi bir ticari kaygı taşımamaktadır. Tüm içerik bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, doğrudan sağlık hizmeti vermemektedir. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçi ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.